FunCakes Sugar Decorations Safari Animals set/12
SKU
F50145
Brand
FunCakes
EAN
8720143516214
Outer box
12
Trading unit
12
|
Choose your variant
Join the CakeSupplies Community
Unlock access to our complete product range and exclusive wholesale pricing – designed especially for business customers like you.
Right now, you’re just one step away from viewing prices and placing orders. Creating an account is free, takes just a minute, and comes with no obligation.
Why register?
- Fast & reliable order dispatch
- Easy online ordering anytime
- 6.300+ professional products from 35 top brands
- Competitive wholesale prices
Ready to get started?
Create your free account now and discover everything CakeSupplies has to offer!
Bring the wild to your bakes with the FunCakes Sugar Decorations Safari Animals set/12. These fun sugar decorations with safari animals turn cupcakes, cookies or cakes into adventurous treats.
Perfect for children’s parties or jungle and animal-themed events.
- Ideal for safari, zoo or jungle themes.
- Colourful animal figures for a playful look.
- Contents: 12 sugar decorations.
96,0% sugar, egg white powder, water, stabiliser: E336, thickener: E414, natural flavouring (vanilla), colour: safflower (extract), E120, E133, E153, E163, E172.
For allergens, see ingredients in bold.
This product is: glutenfree certified.
Store in a cool, dry place, 12-20°C.
- Net content: 6 g
- Languages on the packaging: Dutch, English, German, French, Spanish, Italian, Swedish, Danish, Finnish and Polish
| Energy (kJ) | 1473 kJ |
|---|---|
| Energy (kcal) | 351 kcal |
| Fat | 0.1 g |
| of which saturated | 0.1 g |
| Carbohydrates | 86.3 g |
| of which sugars | 85.9 g |
| Protein | 1.2 g |
| Salt | 0.1 g |
| EAN | 8720143516214 |
|---|---|
| Brand | FunCakes |
| Uitlopend artikel | No |
| Outer box | 12 |
| Trading unit | 12 |
| Country of origin | TH |
| EU Representative | NewCakes BV Casablancaweg 20 1047 HP Amsterdam NL info@newcakes.nl www.newcakes.nl |
| Themes | Kids |
| Special diet | Gluten free |
| Colour | Black, Brown, Grey, Orange, White |
| Material of decorative figure | Sugar |
| Type of decorative figure | Animal |
| Nutritional information | Download |
Products Together
Similar products






























































