FunCakes Sugar Decorations Love set/8
SKU
F50805
Brand
FunCakes
EAN
8721154442592
Outer box
12
Trading unit
12
|
Choose your variant
Join the CakeSupplies Community
Unlock access to our complete product range and exclusive wholesale pricing – designed especially for business customers like you.
Right now, you’re just one step away from viewing prices and placing orders. Creating an account is free, takes just a minute, and comes with no obligation.
Why register?
- Fast & reliable order dispatch
- Easy online ordering anytime
- 6.300+ professional products from 35 top brands
- Competitive wholesale prices
Ready to get started?
Create your free account now and discover everything CakeSupplies has to offer!
Place the FunCakes Sugar Decorations in a beautiful swirl on a cake or cupcake, or in royal icing on a cookie. This way, you give your treats a suitable theme in no time. This Love set contains 8 decorations in red, pink and white: 2 smilies, 2 love signs, hearts, xoxo, lips and a love letter. They are absolutely perfect for Valentine''s and Mother''s Day.
- Perfect for Valentine’s Day, Mother’s Day treats and other loving themes
- Instantly create a themed look with ready to use sugar decorations
- Love themed set with 8 decorations in red, pink and white including hearts, smilies and love icons
- Size: approx. 2,0 cm in dia.
- Content: smilies (2x), love signs (2x), hearts (1x), xoxo (1x), lips (1x) and a love letter (1x).
96,0% sugar, chicken egg white powder, water, stabiliser: E336, natural flavouring (vanilla), concentrate (safflower), colour: E120, E172, E163, thickener: E414.
For allergens, see ingredients in bold.
This product is: glutenfree certified.
Store in a cool, dry place, 12-20°C.
- Set: 8 pieces / pack
- Languages on the packaging: Dutch, English, German, French, Spanish, Italian, Swedish and Finnish
| Energy (kJ) | 1656 kJ |
|---|---|
| Energy (kcal) | 396 kcal |
| Fat | 0 g |
| of which saturated | 0 g |
| Carbohydrates | 98 g |
| of which sugars | 96 g |
| Protein | 1.2 g |
| Salt | 0.1 g |
| EAN | 8721154442592 |
|---|---|
| Brand | FunCakes |
| Uitlopend artikel | No |
| Outer box | 12 |
| Trading unit | 12 |
| Country of origin | TH |
| EU Representative | NewCakes BV Casablancaweg 20 1047 HP Amsterdam NL info@newcakes.nl www.newcakes.nl |
| Themes | Valentines day |
| Special diet | Gluten free |
| Material of decorative figure | Sugar |
| Nutritional information | Download |
Products Together
Similar products






























































