FunCakes Sugar Decorations 3D Bunny Butts set/3
SKU
F50330
Brand
FunCakes
EAN
8720512692839
Outer box
6
Trading unit
6
|
Choose your variant
Join the CakeSupplies Community
Unlock access to our complete product range and exclusive wholesale pricing – designed especially for business customers like you.
Right now, you’re just one step away from viewing prices and placing orders. Creating an account is free, takes just a minute, and comes with no obligation.
Why register?
- Fast & reliable order dispatch
- Easy online ordering anytime
- 6.300+ professional products from 35 top brands
- Competitive wholesale prices
Ready to get started?
Create your free account now and discover everything CakeSupplies has to offer!
Make your Easter treats extra fun with the FunCakes Sugar Paste Decorations 3D Bunny Butts set/3. These funny three-dimensional bunny bottoms add instant charm to cupcakes, cakes or cookies.
A cheerful addition for spring and Easter-themed bakes.
- Ideal for Easter or spring creations.
- Playful 3D bunny butts with paws and tails.
- Contents: 3 sugar paste decorations.
96,0% sugar, egg white powder, colour: E120, E163, water, stabiliser: E336, thickener: E414, natural flavouring (vanilla).
For allergens, see ingredients in bold.
This product is: glutenfree certified.
Store in a cool, dry place, 12-20°C.
- Net content: 20 g
- Languages on the packaging: Dutch, English, German, French, Spanish and Italian
| Energy (kJ) | 1473 kJ |
|---|---|
| Energy (kcal) | 351 kcal |
| Fat | 0.1 g |
| of which saturated | 0.1 g |
| Carbohydrates | 86.3 g |
| of which sugars | 85.9 g |
| Protein | 1.2 g |
| Salt | 0.1 g |
| EAN | 8720512692839 |
|---|---|
| Brand | FunCakes |
| Uitlopend artikel | No |
| Outer box | 6 |
| Trading unit | 6 |
| Country of origin | TH |
| EU Representative | NewCakes BV Casablancaweg 20 1047 HP Amsterdam NL info@newcakes.nl www.newcakes.nl |
| Themes | Easter |
| Special diet | Gluten free |
| Material of decorative figure | Sugar |
| Type of decorative figure | Animal |
| Nutritional information | Download |
Products Together
Similar products






























































