FunCakes Sugar Decorations Love Birds set/16
SKU
F50150
Brand
FunCakes
EAN
8720143516221
Outer box
12
Trading unit
12
|
Choose your variant
Join the CakeSupplies Community
Unlock access to our complete product range and exclusive wholesale pricing – designed especially for business customers like you.
Right now, you’re just one step away from viewing prices and placing orders. Creating an account is free, takes just a minute, and comes with no obligation.
Why register?
- Fast & reliable order dispatch
- Easy online ordering anytime
- 6.300+ professional products from 35 top brands
- Competitive wholesale prices
Ready to get started?
Create your free account now and discover everything CakeSupplies has to offer!
Add a romantic touch to your creations with the FunCakes Sugar Decorations Love Birds set/16. These elegant sugar decorations featuring sweet little birds are perfect for weddings, Valentine’s Day or engagement parties.
Create a lovely and delicate finish on cupcakes, cakes or cookies.
- Ideal for weddings, engagements and Valentine’s Day.
- Charming decorations with a soft and elegant look.
- Contents: 16 sugar decorations.
96,0% sugar, egg white powder, water, stabiliser: E336, thickener: E414, natural flavouring (vanilla), colour: safflower (extract), E120, E153, E132.
For allergens, see ingredients in bold.
This product is: glutenfree certified.
Store in a cool, dry place, 12-20°C.
- Net content: 6 g
- Languages on the packaging: Dutch, English, German, French, Spanish, Italian, Swedish, Danish, Finnish and Polish
| Energy (kJ) | 1473 kJ |
|---|---|
| Energy (kcal) | 351 kcal |
| Fat | 0.1 g |
| of which saturated | 0.1 g |
| Carbohydrates | 86.3 g |
| of which sugars | 85.9 g |
| Protein | 1.2 g |
| Salt | 0.1 g |
| EAN | 8720143516221 |
|---|---|
| Brand | FunCakes |
| Uitlopend artikel | No |
| Outer box | 12 |
| Trading unit | 12 |
| Country of origin | TH |
| EU Representative | NewCakes BV Casablancaweg 20 1047 HP Amsterdam NL info@newcakes.nl www.newcakes.nl |
| Themes | Valentines day, Mothers day |
| Special diet | Gluten free |
| Colour | Blue, Pink |
| Material of decorative figure | Sugar |
| Type of decorative figure | Animal, Love |
| Nutritional information | Download |
Products Together
Similar products






























































