FunCakes Mix for Crème Pâtissière 1kg
SKU
F10530
Brand
FunCakes
EAN
8720143514333
Outer box
8
Trading unit
8
|
Choose your variant
Join the CakeSupplies Community
Unlock access to our complete product range and exclusive wholesale pricing – designed especially for business customers like you.
Right now, you’re just one step away from viewing prices and placing orders. Creating an account is free, takes just a minute, and comes with no obligation.
Why register?
- Fast & reliable order dispatch
- Easy online ordering anytime
- 6.300+ professional products from 35 top brands
- Competitive wholesale prices
Ready to get started?
Create your free account now and discover everything CakeSupplies has to offer!
Sometimes it doesn''t have to be complicated to be absolutely delicious. Just add water to the FunCakes Mix for Crème Pâtissière and it will become a beautifully yellow custard cream which you can use to fill cakes, tarts and pies. A no-nonsense, ''what you see is what you get'' cream with a delicious vanilla flavour. The cream goes hand in hand with puff pastry, choux pastry, desserts and sponge cakes. And fun fact, it''s bake stable! So next time you bake cupcakes, try adding a layer of crème pâtissière on top of the batter before baking and don''t forget to thank us later.
- Easily make a delicious crème pâtissière with this mix from FunCakes.
- Only add water to create a custard of confectioner''s quality.
- Perfect for filling cakes, cupcakes, puff pastry, choux pastry, desserts and other treats.
- Halal certified.
- Content: 1 kg.
Add 500 ml of water per 200 grams of mixture and beat for approximately 5 minutes to a smooth mass. Let the cream set for a while before using. Can be used as a filling for tarts, cream puffs and doughnuts. Can also be baked in or on a product such as a cake.
Sugar, potato starch (modified), milk powder (skimmed), whey powder (milk), vegetable oil and fat (coconut), dextrose (wheat), gelling agent: E516, E450, E339, E401, glucose syrup (dried), preservative: E202, colour: E160b, E101, flavouring.
For allergens, see ingredients in bold.
May contain traces of: egg, soy and lupin.
This product is: Halal certified.
Store in a cool, dry place.
- Net content: 1 kg
- Languages on the packaging: Dutch, English, German, French and Spanish
| Energy (kJ) | 1779 kJ |
|---|---|
| Energy (kcal) | 425 kcal |
| Fat | 9.9 g |
| of which saturated | 8.7 g |
| Carbohydrates | 77.4 g |
| of which sugars | 56.4 g |
| Protein | 5.2 g |
| Salt | 1.2 g |
| EAN | 8720143514333 |
|---|---|
| Brand | FunCakes |
| Uitlopend artikel | No |
| Outer box | 8 |
| Trading unit | 8 |
| Country of origin | NL |
| EU Representative | NewCakes BV Casablancaweg 20 1047 HP Amsterdam NL info@newcakes.nl www.newcakes.nl |
| Themes | Ramadan |
| Special diet | Halal |
| Weight of product | 1 kg |
| Nutritional information | Download |
Products Together
Similar products








