FunCakes Mix for Cake Brownie 4kg
SKU
F10850
Brand
FunCakes
EAN
8721154442547
Outer box
4
Trading unit
4
|
Choose your variant
Join the CakeSupplies Community
Unlock access to our complete product range and exclusive wholesale pricing – designed especially for business customers like you.
Right now, you’re just one step away from viewing prices and placing orders. Creating an account is free, takes just a minute, and comes with no obligation.
Why register?
- Fast & reliable order dispatch
- Easy online ordering anytime
- 6.300+ professional products from 35 top brands
- Competitive wholesale prices
Ready to get started?
Create your free account now and discover everything CakeSupplies has to offer!
A classic baking recipe that never gets old: brownies! This delicious chocolate treat fits every occasion and with the FunCakes Brownie Mix you can prepare them in just minutes. Simply add butter, eggs and water to create a rich and fudgy brownie. Want an extra bite? Add nuts, raisins or FunCakes Chocolate Chunks and Drops. Or finish with a chocolate glaze on top. Perfect for every chocolate lover.
- Also suitable for baking a chocolate cake or chocolate muffins.
- Just add butter, eggs and water.
- Easy to prepare with a delicious result.
- Content: 500 g.
Make sure all ingredients are at room temperature. Preheat the oven to 175°C (convection 160°C). Mix the baking mix with eggs, butter and water for 3 minutes to a thick batter. Add fillings like nuts, raisins or bake-stable chocolate if desired. Line a greased baking tin with parchment paper and fill with the batter. Bake in the preheated oven. Let cool and optionally cover with chocolate glaze. Also great for making chocolate cupcakes.
Sugar, wheat flour, vegetable oil and fat (palm, turnip), 7,0% cocoa butter (skimmed), modified starch, glucose syrup (dried), potato starch, salt, raising agent: E450(i), E500(ii), milk protein, flavouring.
For allergens, see ingredients in bold.
May contain traces of: egg, soy and lupin.
This product is: Halal certified.
Store in a cool, dry place.
- Net content: 4 kg
- Languages on the packaging: Dutch, English, German, French, Spanish, Italian, Swedish, Danish, Finnish and Polish
| Energy (kJ) | 1732 kJ |
|---|---|
| Energy (kcal) | 414 kcal |
| Fat | 8.5 g |
| of which saturated | 3.8 g |
| Carbohydrates | 78 g |
| of which sugars | 49 g |
| Protein | 4.2 g |
| Salt | 1.4 g |
| EAN | 8721154442547 |
|---|---|
| Brand | FunCakes |
| Uitlopend artikel | No |
| Outer box | 4 |
| Trading unit | 4 |
| Country of origin | NL |
| EU Representative | NewCakes BV Casablancaweg 20 1047 HP Amsterdam NL info@newcakes.nl www.newcakes.nl |
| Themes | Ramadan |
| Special diet | Halal |
| Weight of product | 4 kg |
| Nutritional information | Download |
Products Together
Similar products








