FunCakes Flavour Paste Cherry 120g
SKU
F56255
Brand
FunCakes
EAN
8720512693553
Outer box
12
Trading unit
12
|
Choose your variant
Join the CakeSupplies Community
Unlock access to our complete product range and exclusive wholesale pricing – designed especially for business customers like you.
Right now, you’re just one step away from viewing prices and placing orders. Creating an account is free, takes just a minute, and comes with no obligation.
Why register?
- Fast & reliable order dispatch
- Easy online ordering anytime
- 6.300+ professional products from 35 top brands
- Competitive wholesale prices
Ready to get started?
Create your free account now and discover everything CakeSupplies has to offer!
With the FunCakes Flavour Paste you add a fresh fruity flavour, soft nut flavour or deep coffee flavour to your bavarois, Enchanted Cream® or Buttercream. The pastes can also handle the heat of the oven, meaning you can add them to your cupcake or sponge cake batter. A surprising effect to your cake! Do you like some variation? Then always make sure to have a few flavour pastes at home.
Besides creams, bavarois and ice cream, the FunCakes flavour pastes can also be added to batter and are therefore suitable to bake with. They are perfect for adding a delicious flavour to your sponge cakes or cupcakes. Add the recommended dosage to your batter. When baking with high temperatures (above the 200°C), add some extra flavour paste as this might weaken the strength of the flavour.
- An easy way to add flavour to your bavarois, Enchanted Cream®, buttercream, sponge cakes or cupcakes.
- Can also be added to chocolate ganache.
- Bake stable.
Add the flavour paste little by little and taste in between to see if it’s as desired. For batter, keep the recommended dosage, or a bit more for baking at high temperature (above 200°C).
Sugar, cherry (28%), glucose syrup, acid: E330, flavouring, thickener: E440, , carrot extract.
May contain traces of: egg and milk.
Store in a dark, dry place, 15-20°C
- Net content: 120 g
- Languages on the packaging: Dutch, English, German, French, Spanish, Italian, Swedish, Danish and Finnish
| Energy (kJ) | 1101 kJ |
|---|---|
| Energy (kcal) | 263 kcal |
| Fat | 0 g |
| of which saturated | 0 g |
| Carbohydrates | 60.9 g |
| of which sugars | 58.4 g |
| Protein | 0.2 g |
| Salt | 0 g |
| EAN | 8720512693553 |
|---|---|
| Brand | FunCakes |
| Uitlopend artikel | No |
| Outer box | 12 |
| Trading unit | 12 |
| Country of origin | NL |
| EU Representative | NewCakes BV Casablancaweg 20 1047 HP Amsterdam NL info@newcakes.nl www.newcakes.nl |
| Special diet | Vegetarian, Vegan |
| Flavour | Fruit |
| Type of flavouring | Flavour paste |
| Nutritional information | Download |
Products Together
Similar products




















































