Callebaut Chocolate Callets White 2,5kg
SKU
CB516777
Brand
Callebaut
EAN
5410522516777
Outer box
8
Trading unit
8
|
Choose your variant
Join the CakeSupplies Community
Unlock access to our complete product range and exclusive wholesale pricing – designed especially for business customers like you.
Right now, you’re just one step away from viewing prices and placing orders. Creating an account is free, takes just a minute, and comes with no obligation.
Why register?
- Fast & reliable order dispatch
- Easy online ordering anytime
- 6.300+ professional products from 35 top brands
- Competitive wholesale prices
Ready to get started?
Create your free account now and discover everything CakeSupplies has to offer!
The Callebaut Callets are made of the finest Belgian chocolate. These callets are designed for melting and have a balanced creamy milk taste. Suitable to make bonbons or chocolate. But also perfect for glazing your cupcake or cookie.
- Perfect for making bonbons or chocolate
- Also ideal for glazing your cupcake or cookie
- Contains 28% cacao
Due to different temperatures, the callets may melt in transit. They still can be used but they may not arrive in the original wafer shape. Follow the regular instructions on the package to process the callets.
Sugar, cocoa butter, milk powder, natural flavouring, emulsifier: E322 (soy).
For allergens, see ingredients in bold.
This product is: suited for vegetarians.
Store in a cool, dry place, free from sunlight and foreign odour.
- Net content: 2,5 kg
- Languages on the packaging: Dutch
| Energy (kJ) | 2397 kJ |
|---|---|
| Energy (kcal) | 569 kcal |
| Fat | 35.8 g |
| of which saturated | 21.6 g |
| Carbohydrates | 55.3 g |
| of which sugars | 54.9 g |
| Protein | 6 g |
| Salt | 0 g |
| EAN | 5410522516777 |
|---|---|
| Brand | Callebaut |
| Uitlopend artikel | No |
| Outer box | 8 |
| Trading unit | 8 |
| Country of origin | BE |
| EU Representative | Barry Callebaut Belgium N.V. Aalstersestraat 122 9280 Oost-Vlaanderen BE www.callebaut.com customer_care_GMBNL@barry-callebaut.com |
| Themes | Bulk Packaging |
| Special diet | Vegetarian |
| Flavour | White |
| Type of chocolate | Melts |
| Weight of product | 2.5 kg |
| Nutritional information | Download |
Products Together
Similar products











