Callebaut Chocolate Callets Gold 2,5kg
SKU
CB555257
Brand
Callebaut
EAN
5410522555257
Outer box
4
Trading unit
4
|
Choose your variant
Join the CakeSupplies Community
Unlock access to our complete product range and exclusive wholesale pricing – designed especially for business customers like you.
Right now, you’re just one step away from viewing prices and placing orders. Creating an account is free, takes just a minute, and comes with no obligation.
Why register?
- Fast & reliable order dispatch
- Easy online ordering anytime
- 6.300+ professional products from 35 top brands
- Competitive wholesale prices
Ready to get started?
Create your free account now and discover everything CakeSupplies has to offer!
The Callebaut Chocolate Callets Gold are unique callets with an intense, but well balanced caramel chocolate, with rich notes of toffee, butter, cream and a pinch of salt. The golden callets have a beautiful warm caramel and pale amber colour, with a golden hue.
The callets are made of the finest Belgian chocolate are ideal for making chocolates, bavarois, ganache and much more. You can also dip your cupcake or cookie in the melted chocolate for a lovely effect.
- Perfect for making chocolates, bavarois, ganache and much more
- A beautiful warm caramel and pale amber colour, with a golden hue.
- Made of the finest Belgian chocolate
- This product is Halal
Storage: 12-20°C, in a dark, odour-free environment.
Due to different temperatures, the callets may melt in transit. They still can be used but they may not arrive in the original wafer shape. Follow the regular instructions on the package to process the callets.
Cocoa butter, sugar, milk powder, lactose, whey powder, skimmed milk powder, burnt sugar, emulsifier: E322 (soy), natural vanilla flavouring.
For allergens, see ingredients in bold.
This product is: Halal certified and suited for vegetarians.
Store in a cool, dry place, free from sunlight and foreign odour.
- Net content: 2,5 kg
- Languages on the packaging: Dutch
| Energy (kJ) | 2380 kJ |
|---|---|
| Energy (kcal) | 567 kcal |
| Fat | 37.1 g |
| of which saturated | 22.5 g |
| Carbohydrates | 50.8 g |
| of which sugars | 50.3 g |
| Protein | 8 g |
| Salt | 0.5 g |
| EAN | 5410522555257 |
|---|---|
| Brand | Callebaut |
| Uitlopend artikel | No |
| Outer box | 4 |
| Trading unit | 4 |
| Country of origin | BE |
| EU Representative | Barry Callebaut Belgium N.V. Aalstersestraat 122 9280 Oost-Vlaanderen BE www.callebaut.com customer_care_GMBNL@barry-callebaut.com |
| Themes | Bulk Packaging |
| Special diet | Halal, Vegetarian |
| Flavour | Caramel |
| Type of chocolate | Melts |
| Weight of product | 2.5 kg |
| Nutritional information | Download |
Products Together
Similar products











