Sugarflair Natural Flavouring Bubblegum 30ml
SKU
B5511
Brand
Sugarflair
EAN
5060931891271
Outer box
10
Trading unit
10
|
Choose your variant
Join the CakeSupplies Community
Unlock access to our complete product range and exclusive wholesale pricing – designed especially for business customers like you.
Right now, you’re just one step away from viewing prices and placing orders. Creating an account is free, takes just a minute, and comes with no obligation.
Why register?
- Fast & reliable order dispatch
- Easy online ordering anytime
- 6.300+ professional products from 35 top brands
- Competitive wholesale prices
Ready to get started?
Create your free account now and discover everything CakeSupplies has to offer!
The Sugarflair Natural Flavouring will give your bakes a delightful flavour with just a few drops, which is great for saving time when flavouring your cakes, cookies, desserts and more. This flavouring is a high-quality product that will enhance the flavour of your baked goods.
Unlike other flavourings that can be weak or artificial tasting, Sugarflair''s natural extracts provide a rich and intense flavour in just a few drops. The versatility of Sugarflair''s concentrated natural flavourings is impressive. They can be used in a wide range of baked goods, including cakes, cupcakes, cookies, chocolates, and more. You can also add them to drinks and other treats to give them a natural flavour boost.
- The squeeze bottle with a dropper top makes it easy to measure out the exact amount of flavouring you need.
- All-natural and contain no additives.
- Great for baked goods, cakes, cupcakes, cookies, chocolates, drinks and more.
- Available in many different flavours.
Add 1 ml of flavour per 1kg of food and adjust to your taste.
Flavouring, solvent: E1520.
This product is: Kosher certified, suited for vegetarians and suited for vegans.
Store below 25°C in a dry place away from light.
Maximum usable dose: 3,3 g/kg.
- Net content: 30 ml
- Languages on the packaging: Engels
| Energy (kJ) | 0 kJ |
|---|---|
| Energy (kcal) | 0 kcal |
| Fat | 0 g |
| of which saturated | 0 g |
| Carbohydrates | 0 g |
| of which sugars | 0 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
| EAN | 5060931891271 |
|---|---|
| Brand | Sugarflair |
| Uitlopend artikel | No |
| Outer box | 10 |
| Trading unit | 10 |
| Country of origin | GB |
| EU Representative | NewCakes BV Casablancaweg 20 1047 HP Amsterdam NL info@newcakes.nl www.newcakes.nl |
| Special diet | Kosher, Vegan |
| Flavour | Candy |
| Type of flavouring | Natural |
| Nutritional information | Download |
Products Together
Similar products
























