ScrapCooking Sprinkles Halloween Mix 69g set/4
SKU
SC7519
Brand
Scrapcooking
EAN
3700392475192
Outer box
6
Trading unit
6
|
Join the CakeSupplies Community
Unlock access to our complete product range and exclusive wholesale pricing – designed especially for business customers like you.
Right now, you’re just one step away from viewing prices and placing orders. Creating an account is free, takes just a minute, and comes with no obligation.
Why register?
- Fast & reliable order dispatch
- Easy online ordering anytime
- 6.300+ professional products from 35 top brands
- Competitive wholesale prices
Ready to get started?
Create your free account now and discover everything CakeSupplies has to offer!
This set contains 4 tubes of Halloween sprinkles, everything you need to create spooky decorations on your cakes, cupcakes and cookies. Perfect for adding colour and texture to all your Halloween treats.
- Perfect to add a fun and scary finishing touch
- set of 4 tubes with different sugar sprinkles
- Includes: black sugar strands, orange sugar strands, Halloween mix and white sugar strands
Sugar, cocoa, cocoa powder (cocoa), glucose syrup, vegetable oil (coconut, canola), glazing agent: E904, colour: E153, vegetable oil (coconut), emulsifier: E322, corn starch, E100, E120, E553b, thickener: E413, colour: E160a, citric acid.
May contain traces of: egg, peanuts, soy and milk.
Store in a dry, dark place
- Net content: 69 g
- Languages on the packaging: English and French
| Energy (kJ) | 1701 kJ |
|---|---|
| Energy (kcal) | 406 kcal |
| Fat | 1 g |
| of which saturated | 0.1 g |
| Carbohydrates | 98 g |
| of which sugars | 97 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
| EAN | 3700392475192 |
|---|---|
| Brand | Scrapcooking |
| Uitlopend artikel | Yes |
| Outer box | 6 |
| Trading unit | 6 |
| Country of origin | NL |
| EU Representative | Carambelle SAS Z.A. La Haute Limougère 14 Rue Pierre et Marie Curie 37230 Fondettes FR www.scrapcooking.fr |
| Themes | Halloween |
| Colour | Black, Orange, White |
| Type of sprinkles | Sugar Strands, Other figures |
| Nutritional information | Download |
Products Together
Similar products







