LorAnn Super Strength Flavor Piña Colada 3,7ml
SKU
L0400
Brand
LorAnn
EAN
2932939
Outer box
12
Trading unit
12
|
Choose your variant
Join the CakeSupplies Community
Unlock access to our complete product range and exclusive wholesale pricing – designed especially for business customers like you.
Right now, you’re just one step away from viewing prices and placing orders. Creating an account is free, takes just a minute, and comes with no obligation.
Why register?
- Fast & reliable order dispatch
- Easy online ordering anytime
- 6.300+ professional products from 35 top brands
- Competitive wholesale prices
Ready to get started?
Create your free account now and discover everything CakeSupplies has to offer!
The LorAnn Super Strengt Flavors are concentrated flavors, also known as candy oils or candy flavors. These flavors contain no vegetable oils. The term candy oil refers to a type of flavor that is concentrated and undiluted. These flavors are 3 to 4 times stronger than flavors based on water and alcohol.
These flavors don''t diminish when exposed to high heat. And they are suitable for fondant and marzipan. Due to the high concentration the structure of the fondant and marzipan will not changes when these flavors are added. When substituting these flavors for extracts, use ¼ to ½ teaspoon for 1 teaspoon of extract.
- Suitable for fondant, marzipan, chocolate, candy, cake, cookies, brownies and more.
These flavors don''t diminish when exposed to high heat.
- This product is mostly soluble in water and can be used with chocolate.
- 1 bottle contains approx. 1 teaspoon.
For best results, we recommend the following guidelines for
- Wipe up spills quickly as prolonged contact with plastic and counter tops may cause damage.
- Do not use plastic measuring spoons and utensils.
- Avoid direct contact with skin when product is used full-strength. Some flavors such as cinnamon and almond are particularly potent.
Solvent: E1520, flavouring, ethanol, water, solvent: E1518.
May contain traces of: egg, peanuts, soy, milk and sulphite.
This product is: Kosher certified and gluten-free.
Store in a dry place. Do not expose to sunlight for a long period of time.
- Net content: 3,7 ml
- Languages on the packaging: Engels
| Energy (kJ) | 0 kJ |
|---|---|
| Energy (kcal) | 0 kcal |
| Fat | 0 g |
| of which saturated | 0 g |
| Carbohydrates | 0 g |
| of which sugars | 0 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
| EAN | 2932939 |
|---|---|
| Brand | LorAnn |
| Uitlopend artikel | No |
| Outer box | 12 |
| Trading unit | 12 |
| Country of origin | US |
| EU Representative | NewCakes BV Casablancaweg 20 1047 HP Amsterdam NL info@newcakes.nl www.newcakes.nl |
| Special diet | Gluten free, Kosher |
| Flavour | Drinks |
| Type of flavouring | Concentrated |
Nutritional values table not available
Products Together
Similar products










































