LorAnn Clear Artificial Vanilla Extract 118ml
SKU
L3020
Brand
LorAnn
EAN
023535302081
Outer box
6
Trading unit
6
|
Join the CakeSupplies Community
Unlock access to our complete product range and exclusive wholesale pricing – designed especially for business customers like you.
Right now, you’re just one step away from viewing prices and placing orders. Creating an account is free, takes just a minute, and comes with no obligation.
Why register?
- Fast & reliable order dispatch
- Easy online ordering anytime
- 6.300+ professional products from 35 top brands
- Competitive wholesale prices
Ready to get started?
Create your free account now and discover everything CakeSupplies has to offer!
Add a rich vanilla flavour to your cakes, toppings and other baked goods with LorAnn Clear Artificial Vanilla Extract. This clear vanilla extract keeps your icing and frosting perfectly white and is an affordable alternative to pure vanilla extract.
Enjoy a smooth, creamy vanilla taste and delicious aroma without discolouring your creations.
- Will not discolour white icing and frosting
- Rich and creamy vanilla flavour
- Water soluble
Flavouring, water, humectant: E1520, acidity regulator: E330, ethanol.
May contain traces of: egg, peanuts, soy, milk and sulphite.
This product is: Kosher certified, gluten-free and contains alcohol.
Store in a dry place. Do not expose to sunlight for a long period of time.
- Net content: 118,3 ml
- Languages on the packaging: English
| Energy (kJ) | 0 kJ |
|---|---|
| Energy (kcal) | 0 kcal |
| Fat | 0 g |
| of which saturated | 0 g |
| Carbohydrates | 0 g |
| of which sugars | 0 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
| EAN | 023535302081 |
|---|---|
| Brand | LorAnn |
| Uitlopend artikel | No |
| Outer box | 6 |
| Trading unit | 6 |
| Country of origin | US |
| EU Representative | NewCakes BV Casablancaweg 20 1047 HP Amsterdam NL info@newcakes.nl www.newcakes.nl |
| Special diet | Gluten free, Kosher |
| Flavour | Vanilla |
| Type of flavouring | Extract |
Nutritional values table not available
Products Together
Similar products






