FunCakes Mix for Crème Pâtissière 4kg
SKU
F10845
Brand
FunCakes
EAN
8721154442530
Outer box
4
Trading unit
4
|
Join the CakeSupplies Community
Unlock access to our complete product range and exclusive wholesale pricing – designed especially for business customers like you.
Right now, you’re just one step away from viewing prices and placing orders. Creating an account is free, takes just a minute, and comes with no obligation.
Why register?
- Fast & reliable order dispatch
- Easy online ordering anytime
- 6.300+ professional products from 35 top brands
- Competitive wholesale prices
Ready to get started?
Create your free account now and discover everything CakeSupplies has to offer!
Sometimes the simplest recipes are the most delicious. Just add water to this mix for crème pâtissière and you’ll have a beautifully yellow custard cream, perfect for filling cakes, pastries and pies. A no-nonsense cream with a rich vanilla flavour, exactly what you expect. This 4 kg mix is ideal for larger baking sessions.
- Easy to prepare by simply adding water.
- Rich vanilla flavour and creamy texture.
- Perfect for cakes, pastries and pies.
Add 500 ml of water per 200 grams of mixture and beat for approximately 5 minutes to a smooth mass. Let the cream set for a while before using. Can be used as a filling for tarts, cream puffs and doughnuts. Can also be baked in or on a product such as a cake.
Sugar, potato starch (modified), milk powder (skimmed), whey powder (milk), vegetable oil and fat (coconut), dextrose (wheat), gelling agent: E516, E450, E339, E401, glucose syrup (dried), preservative: E202, colour: E160b, E101, flavouring.
For allergens, see ingredients in bold.
May contain traces of: egg, soy and lupin.
This product is: Halal certified.
Store in a cool, dry place.
- Net content: 4 kg
- Languages on the packaging: Dutch, English, German, French, Spanish, Italian, Swedish, Danish, Finnish and Polish
| Energy (kJ) | 1781 kJ |
|---|---|
| Energy (kcal) | 425 kcal |
| Fat | 9.8 g |
| of which saturated | 8.9 g |
| Carbohydrates | 78 g |
| of which sugars | 57 g |
| Protein | 5.3 g |
| Salt | 0.9 g |
| EAN | 8721154442530 |
|---|---|
| Brand | FunCakes |
| Uitlopend artikel | No |
| Outer box | 4 |
| Trading unit | 4 |
| Country of origin | NL |
| EU Representative | NewCakes BV Casablancaweg 20 1047 HP Amsterdam NL info@newcakes.nl www.newcakes.nl |
| Themes | Ramadan |
| Special diet | Halal |
| Weight of product | 4 kg |
| Nutritional information | Download |
Products Together
Similar products






