FunCakes Mimosa Pink 500g
SKU
F54045
Brand
FunCakes
EAN
8721154442813
Outer box
4
Trading unit
4
|
Join the CakeSupplies Community
Unlock access to our complete product range and exclusive wholesale pricing – designed especially for business customers like you.
Right now, you’re just one step away from viewing prices and placing orders. Creating an account is free, takes just a minute, and comes with no obligation.
Why register?
- Fast & reliable order dispatch
- Easy online ordering anytime
- 6.300+ professional products from 35 top brands
- Competitive wholesale prices
Ready to get started?
Create your free account now and discover everything CakeSupplies has to offer!
Who doesn’t love FunCakes Mimosa’s? Now they come in a full jar! The irregular texture adds a playful touch to your creations and gives each bake a unique look. The pink mimosa''s are perfect for romantic bakes, baby showers or a sweet pastel theme.
- Colourful decoration for all your bakes
- Creates a playful and unique effect with its irregular shape
- Perfect for baby showers, Valentine’s or soft-coloured themes
- 500 grams
Sugar, glucose syrup, rice flour, concentrate (apple, blackcurrants, radish), salt, vanillin.
May contain traces of: soy and milk.
Store in a cool, dry place, 15-20°C.
- Net content: 500 g
- Languages on the packaging: Nederlands, Engels, Duits, Frans, Spaans, Italiaans, Zweeds, Deens, Fins and Pools
| Energy (kJ) | 1650 kJ |
|---|---|
| Energy (kcal) | 394 kcal |
| Fat | 0 g |
| of which saturated | 0 g |
| Carbohydrates | 96 g |
| of which sugars | 92 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0.1 g |
| EAN | 8721154442813 |
|---|---|
| Brand | FunCakes |
| Uitlopend artikel | No |
| Outer box | 4 |
| Trading unit | 4 |
| Country of origin | NL |
| EU Representative | NewCakes BV Casablancaweg 20 1047 HP Amsterdam NL info@newcakes.nl www.newcakes.nl |
| Themes | Bulk Packaging |
| Colour | Pink |
| Type of sprinkles | Mimosa |
| Weight of product | 450 g - 800 g, 500 g |
| Nutritional information | Download |
Products Together
Similar products






