FunCakes Food Colour Gel Old Rose 30g
SKU
F44210
Brand
FunCakes
EAN
8720512696318
Outer box
10
Trading unit
10
|
Choose your variant
Join the CakeSupplies Community
Unlock access to our complete product range and exclusive wholesale pricing – designed especially for business customers like you.
Right now, you’re just one step away from viewing prices and placing orders. Creating an account is free, takes just a minute, and comes with no obligation.
Why register?
- Fast & reliable order dispatch
- Easy online ordering anytime
- 6.300+ professional products from 35 top brands
- Competitive wholesale prices
Ready to get started?
Create your free account now and discover everything CakeSupplies has to offer!
Give your creations vibrant colour with the FunCakes Gel Food Colour from the Colour of the Year range. Perfect for fondant, icing, marzipan, creams, cakes, batters, and gum paste.
The FunCakes Colour of the Year range will give your cakes an outstanding look and feel. The products are available in a wide range of different colours, 100% edible and easy to use.
- Highly concentrated gel: just one drop creates vivid colour
- Precise dosing thanks to mess-free tube with flip cap
- Bake stable up to 200°C
Add the desired amount of colour to sugar paste or cream, knead or stir until fully blended and continue until you reach the desired shade.
Glycerine, propylene glycol, colour: E153, anti-caking agent: E551, colour: E122, E102.
E122 and E102: may have an adverse effect on activity and attention in children.
This product is: Halal certified.
Store in a cool, dark place, 15-20°C.
Maximum usable dose: 12,9 g/kg.
- Net content: 30 g
- Languages on the packaging: Dutch, English, German, French, Spanish, Italian, Swedish, Danish, Finnish and Polish
| Energy (kJ) | 0 kJ |
|---|---|
| Energy (kcal) | 0 kcal |
| Fat | 0 g |
| of which saturated | 0 g |
| Carbohydrates | 0 g |
| of which sugars | 0 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
| EAN | 8720512696318 |
|---|---|
| Brand | FunCakes |
| Uitlopend artikel | No |
| Outer box | 10 |
| Trading unit | 10 |
| Country of origin | HU |
| EU Representative | NewCakes BV Casablancaweg 20 1047 HP Amsterdam NL info@newcakes.nl www.newcakes.nl |
| Themes | Ramadan |
| Special diet | Halal |
| Colour | Pink |
| Type of colouring | Gel |
| Application of colouring | Icing, Fondant / Marzipan, Bake stable |
| Weight of product | 30 g |
| Nutritional information | Download |
Products Together
Similar products





































