Wilton Sugar Decorations Cute Halloween set/8
SKU
04-0-0555
Brand
Wilton
EAN
8721154447962
Outer box
10
Trading unit
10
|
Choose your variant
Join the CakeSupplies Community
Unlock access to our complete product range and exclusive wholesale pricing – designed especially for business customers like you.
Right now, you’re just one step away from viewing prices and placing orders. Creating an account is free, takes just a minute, and comes with no obligation.
Why register?
- Fast & reliable order dispatch
- Easy online ordering anytime
- 6.300+ professional products from 35 top brands
- Competitive wholesale prices
Ready to get started?
Create your free account now and discover everything CakeSupplies has to offer!
Make your Halloween bakes extra spooky with the Wilton Sugar Decorations Cute Halloween. This set contains 8 sugar decorations in Halloween style, including ghosts, witch hats and the word “BOO!”. Perfect for decorating cupcakes, cakes and cookies.
- Contains 8 Halloween decorations.
- Made from sugar.
- Ideal for giving your Halloween treats a fun and spooky touch.
79,0% sugar, egg white powder, water, stabiliser: E336, colour: E122, E133, E104, E102, E170i, E110, E124.
For allergens, see ingredients in bold. E122, E104, E102, E110 and E124: may have an adverse effect on activity and attention in children.
This product is: Kosher certified and Halal certified.
Store in a dry place. Do not expose to sunlight for a long period of time.
- Set: 8 pieces / pack
- Languages on the packaging: Dutch, English, German, French, Spanish, Italian, Swedish, Danish, Finnish and Polish
| Energy (kJ) | 1354 kJ |
|---|---|
| Energy (kcal) | 324 kcal |
| Fat | 0 g |
| of which saturated | 0 g |
| Carbohydrates | 81 g |
| of which sugars | 79 g |
| Protein | 2.1 g |
| Salt | 0.1 g |
| EAN | 8721154447962 |
|---|---|
| Brand | Wilton |
| Uitlopend artikel | No |
| Outer box | 10 |
| Trading unit | 10 |
| Country of origin | PH |
| EU Representative | NewCakes BV Casablancaweg 20 1047 HP Amsterdam NL info@newcakes.nl www.newcakes.nl |
| Themes | Halloween |
| Special diet | Halal, Kosher |
| Material of decorative figure | Sugar |
| Nutritional information | Download |
Products Together
Similar products





























