Saracino Top Sugar Paste Brown 250g
SKU
DEC056K025
Brand
Saracino
EAN
8051277124199
Outer box
6
Trading unit
6
|
Join the CakeSupplies Community
Unlock access to our complete product range and exclusive wholesale pricing – designed especially for business customers like you.
Right now, you’re just one step away from viewing prices and placing orders. Creating an account is free, takes just a minute, and comes with no obligation.
Why register?
- Fast & reliable order dispatch
- Easy online ordering anytime
- 6.300+ professional products from 35 top brands
- Competitive wholesale prices
Ready to get started?
Create your free account now and discover everything CakeSupplies has to offer!
Saracino Top Sugar Paste is a ready to use sugar paste designed specifically for covering cakes. It is extremely elastic and tear resistant: easy to achieve a professional result even with very thin thicknesses and easily withstands temperature changes. Ideal for use in humid conditions. Saracino Top Sugar Paste sugar paste can also be used for cakes that require refrigerated storage. It can be coloured with fat-soluble powder or gel food colouring. It has a delicate vanilla aroma that enhances its sweet flavour, perfectly complementing that of the cake.
- It can be rolled out and used as thin as 1mm without cracking
- Stays firmly on tall cakes without falling and hardens in the fridge to help preserve the cake better
- It maintains it shape and does not tear during application, ensuring a smooth and even cover
It is recommended to work the paste by hand before use for at least two minutes in order to make it elastic and workable. If this is not enough, it is recommended to heat it briefly in a microwave oven (700 WATT) for a maximum of 10 seconds.
Sugar (72%), glucose syrup, cocoa butter, stabiliser: E422, vegetable oil (sunflower), corn starch, thickener: E466, flavouring, preservative: E202, colour: E129, E102, E133, acid: E330.
E129, E102: may have an adverse effect on activity and attention in children.
May contain traces of: egg, peanuts, soy, milk and nuts.
Store in a cool, dry place. Do not expose to sunlight for a long period of time.
- Net content: 250 g
- Languages on the packaging: Engels and Italiaans
| Energy (kJ) | 1722 kJ |
|---|---|
| Energy (kcal) | 407 kcal |
| Fat | 6.8 g |
| of which saturated | 3.1 g |
| Carbohydrates | 86 g |
| of which sugars | 77 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
| EAN | 8051277124199 |
|---|---|
| Brand | Saracino |
| Uitlopend artikel | No |
| Outer box | 6 |
| Trading unit | 6 |
| Country of origin | IT |
| EU Representative | Saracino SRL VIA LAGO DI GARDA 5 36040 SAREGO IT www.saracinodolci.com |
| Colour | Brown |
| Nutritional information | Download |
Products Together
Similar products






