Rainbow Dust ProGel® Concentrated Colour Olive Green
SKU
RD9531
Brand
Rainbow Dust
EAN
5060475070422
Outer box
10
Trading unit
10
|
Choose your variant
Join the CakeSupplies Community
Unlock access to our complete product range and exclusive wholesale pricing – designed especially for business customers like you.
Right now, you’re just one step away from viewing prices and placing orders. Creating an account is free, takes just a minute, and comes with no obligation.
Why register?
- Fast & reliable order dispatch
- Easy online ordering anytime
- 6.300+ professional products from 35 top brands
- Competitive wholesale prices
Ready to get started?
Create your free account now and discover everything CakeSupplies has to offer!
With Rainbow Dust ProGel® Concentrated Colour you can easily colour fondant, marzipan, buttercream, sponge cake, candy melts and more. Just a small amount of this highly concentrated food colouring is enough to create deep, vibrant colours making each tube last longer.
Each gel comes in a clean and easy-to-use colour-coordinated tube with a tamper-evident seal. Simply peel and squeeze: no more messy containers or stained toolboxes.
- Highly concentrated gel food colouring
- Ideal for fondant, icings, batters and more
- Precise and clean application from a squeezable tube
Add a small amount of ProGel® to the product of your choice and mix or knead thoroughly until the colour is fully incorporated, no streaks are visible, and you achieve an even colour. Add more drops until the desired colour is achieved. The colours may darken slightly if left to stand for a while.
Humectant: E422, water, modified starch (tapioca), colour: E102, E155, E133.
E102: may have an adverse effect on activity and attention in children.
May contain traces of: egg, soy, milk and nuts.
This product is: Kosher certified, suited for vegetarians and suited for vegans.
Store at room temperature.
Maximum usable dose: 5 g/kg.
- Net content: 25 g
- Languages on the packaging: Nederlands, Engels, Duits, Frans, Spaans, Italiaans and Portugees
| Energy (kJ) | 0 kJ |
|---|---|
| Energy (kcal) | 0 kcal |
| Fat | 0 g |
| of which saturated | 0 g |
| Carbohydrates | 0 g |
| of which sugars | 0 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
| EAN | 5060475070422 |
|---|---|
| Brand | Rainbow Dust |
| Uitlopend artikel | Yes |
| Outer box | 10 |
| Trading unit | 10 |
| Country of origin | GB |
| EU Representative | Rainbow Dust Europe BV Rederijweg 17 4906 CX Oosterhout NL www.rainbowdust.co.uk |
| Special diet | Kosher, Vegan |
| Colour | Green |
| Type of colouring | Gel, concentrated |
| Application of colouring | Icing, Fondant / Marzipan, Bake stable |
Nutritional values table not available
Products Together
Similar products











