FunCakes Mix for Brownies Gluten Free 500g
SKU
F11100
Brand
FunCakes
EAN
8720143514074
Outer box
6
Trading unit
6
|
Join the CakeSupplies Community
Unlock access to our complete product range and exclusive wholesale pricing – designed especially for business customers like you.
Right now, you’re just one step away from viewing prices and placing orders. Creating an account is free, takes just a minute, and comes with no obligation.
Why register?
- Fast & reliable order dispatch
- Easy online ordering anytime
- 6.300+ professional products from 35 top brands
- Competitive wholesale prices
Ready to get started?
Create your free account now and discover everything CakeSupplies has to offer!
A classical baking recipe that we never get tired of: Brownies! These delicious chocolate recipe go well with everything and thanks to this FunCakes Mix for Brownie Gluten Free they are made in a matter of minutes. Add butter, eggs and water and enjoy the rich chocolate flavour shortly after. Craving that extra bite? Add chopped nuts, raisins or the FunCakes Chocolate Chunks or Drops. Or go for a chocolate glaze on top!
- Easily bake a classical brownie with this glutenfree baking mix. Only add butter and eggs to the mix to bake brownies with a rich chocolate flavour.
- This cake mix is also suitable for baking a chocolate cake or chocolate muffins.
- Serving options: add chopped nuts, FunCakes chocolate chunks and drops or a chocolate glaze.
- Store at room temperature in a dry place, do not expose to temperature change and heat sources.
- Content: 500g.
The FunCakes gluten free mixes are produced in a gluten free facility. FunCakes can guarantee that the mixes contain less than 20mg / 20ppm gluten per kg. Most people with coeliac disease or gluten sensitivity will not get any symptoms with this low quantity. Therefore anyone who follows a strict gluten free diet can enjoy the safe baking mixes from FunCakes.
This product is: Halal certified
Make sure all ingredients are at room temperature. Preheat the oven to 180 °C (convection oven 160 °C). Ingredients must be at room temperature. Mix 500 g of mix, 250 g of butter and 190 g of eggs (3½ to 4 eggs) in a bowl. Mix for 3 minutes on medium speed until a thick batter forms. Fill a greased baking tin. Bake for 30 to 40 minutes.
Sugar, rice flour, 11,7% cocoa powder, cocoa butter, humectant: E420, skimmed milk powder, stabiliser: E450, raising agent: E336, starch (rice), emulsifier: E475, E471, thickener: E412, flavouring.
For allergens, see ingredients in bold.
May contain traces of: egg and soy.
This product is: Halal certified and gluten-free.
Store in a dry place, at room temperature. Do not expose to temperature change and heat sources.
- Net content: 500 g
- Languages on the packaging: Dutch, English, German, French, Spanish, Italian, Swedish, Danish, Finnish and Polish
| Energy (kJ) | 1666 kJ |
|---|---|
| Energy (kcal) | 394 kcal |
| Fat | 6 g |
| of which saturated | 3.7 g |
| Carbohydrates | 79 g |
| of which sugars | 57 g |
| Protein | 4.7 g |
| Salt | 0 g |
| EAN | 8720143514074 |
|---|---|
| Brand | FunCakes |
| Uitlopend artikel | No |
| Outer box | 6 |
| Trading unit | 6 |
| Country of origin | IT |
| EU Representative | NewCakes BV Casablancaweg 20 1047 HP Amsterdam NL info@newcakes.nl www.newcakes.nl |
| Themes | Brownie bomb, High Tea |
| Special diet | Gluten free, Halal |
| Weight of product | 500 g |
| Nutritional information | Download |
Products Together
Similar products






