FunCakes Mix for Bavarois Strawberry 150g
SKU
F54305
Brand
FunCakes
EAN
8720512690699
Outer box
6
Trading unit
6
|
Join the CakeSupplies Community
Unlock access to our complete product range and exclusive wholesale pricing – designed especially for business customers like you.
Right now, you’re just one step away from viewing prices and placing orders. Creating an account is free, takes just a minute, and comes with no obligation.
Why register?
- Fast & reliable order dispatch
- Easy online ordering anytime
- 6.300+ professional products from 35 top brands
- Competitive wholesale prices
Ready to get started?
Create your free account now and discover everything CakeSupplies has to offer!
Easily make a delicious, fluffy bavarois with this mix from FunCakes. You only need to add whipped cream and water! This bavarois is delicious on a crispy cookie bottom, as a filling in your sponge cake or as a dessert with fresh fruit.
- Strawberry flavour.
- Freeze proof.
- Content: 150 g.
Whip 250 ml of whipping cream until softly whipped. Mix 50 g of bavarois mix with 60 ml of lukewarm water and gently fold this mixture into the whipped cream. The bavarois must be processed immediately, for example in a cake or on a dessert, then leave to set in the refrigerator for approx. 1 hour. The bavarois can also be frozen.
Sugar, starch (corn), gelatin (pork), 5,0% strawberry (dried), acid: E330, modified starch: E1414, flavouring, colour: E162, salt.
May contain traces of: egg, soy, milk, sesame and lupin.
Store in a dark, dry place, 15-20°C
- Net content: 150 g
- Languages on the packaging: Dutch, English, German, French, Spanish and Italian
| Energy (kJ) | 1632 kJ |
|---|---|
| Energy (kcal) | 390 kcal |
| Fat | 0.2 g |
| of which saturated | 0.1 g |
| Carbohydrates | 87 g |
| of which sugars | 83 g |
| Protein | 6.5 g |
| Salt | 0.3 g |
| EAN | 8720512690699 |
|---|---|
| Brand | FunCakes |
| Uitlopend artikel | No |
| Outer box | 6 |
| Trading unit | 6 |
| Country of origin | NL |
| EU Representative | NewCakes BV Casablancaweg 20 1047 HP Amsterdam NL info@newcakes.nl www.newcakes.nl |
| Weight of product | 150 g |
| Nutritional information | Download |
Products Together
Similar products







