FunCakes Inverted Sugar Syrup 375g
SKU
F54435
Brand
FunCakes
EAN
8720512691016
Outer box
6
Trading unit
6
|
Join the CakeSupplies Community
Unlock access to our complete product range and exclusive wholesale pricing – designed especially for business customers like you.
Right now, you’re just one step away from viewing prices and placing orders. Creating an account is free, takes just a minute, and comes with no obligation.
Why register?
- Fast & reliable order dispatch
- Easy online ordering anytime
- 6.300+ professional products from 35 top brands
- Competitive wholesale prices
Ready to get started?
Create your free account now and discover everything CakeSupplies has to offer!
The FunCakes inverted sugar is a syrup that is made of glucose and fructose. It is sweeter than ordinary sugar and is less inclined to crystallize. It has a slightly different taste and has a moisturizing effect which makes cakes stay fresh longer.
- Makes cakes stay fresh longer.
- Also it is very useful in the preparation of ganaches where it helps to achieve the required smoothness and to provide an excellent mouth feel.
- Baked goods such as gingerbread and brownie sacquire a beautiful brown colour and a pleasant taste.
- Freezing point lowering effect so sorbet ice cream remains softer and better sociable.
*Inverted sugar syrup can become saccharified, just like honey. This phenomenon is due to temperature variations. By heating the product slightly, it becomes liquid again (between 40°C and 50°C). The product can be used safely.
100,0% invert sugar syrup.
This product is: Halal certified.
Store in a cool, dark place, 15-20°C.
- Net content: 375 g
- Languages on the packaging: Dutch, English, German, French, Spanish, Italian, Swedish, Danish, Finnish and Polish
| Energy (kJ) | 1240 kJ |
|---|---|
| Energy (kcal) | 292 kcal |
| Fat | 0 g |
| of which saturated | 0 g |
| Carbohydrates | 73 g |
| of which sugars | 73 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
| EAN | 8720512691016 |
|---|---|
| Brand | FunCakes |
| Uitlopend artikel | No |
| Outer box | 6 |
| Trading unit | 6 |
| Country of origin | NL |
| EU Representative | NewCakes BV Casablancaweg 20 1047 HP Amsterdam NL info@newcakes.nl www.newcakes.nl |
| Themes | Ice cream |
| Special diet | Halal |
| Nutritional information | Download |
Products Together
Similar products






