FunCakes Icing Sugar 900g
SKU
F10545
Brand
FunCakes
EAN
8720143514821
Outer box
8
Trading unit
8
|
Choose your variant
Join the CakeSupplies Community
Unlock access to our complete product range and exclusive wholesale pricing – designed especially for business customers like you.
Right now, you’re just one step away from viewing prices and placing orders. Creating an account is free, takes just a minute, and comes with no obligation.
Why register?
- Fast & reliable order dispatch
- Easy online ordering anytime
- 6.300+ professional products from 35 top brands
- Competitive wholesale prices
Ready to get started?
Create your free account now and discover everything CakeSupplies has to offer!
The FunCakes Icing Sugar is made of refined icing sugar of confectioners'' quality! Perfect for preparing royal icing or buttercream. If you dust your work surface with a bit of FunCakes icing sugar you can easily roll out marzipan or fondant. The icing sugar can also be used as a sweet topping on fluted tube cakes, pancakes, waffles or other delicious treats. Provides sweetness and enhances the flavouring of all your baked treats! For the best result: sift before using. This product contains dried glucose syrop to prevent lumps.
- Refined icing sugar of confectioners'' quality: perfect for creating royal icing or buttercream.
- Dust your work surface with a bit of FunCakes icing sugar you can easily roll out marzipan or fondant.
- Use as a sweet topping on fluted tube cakes, pancakes, waffles or other delicious treats.
95,0% sugar, glucose syrup (dried).
May contain traces of: egg, soy, milk and lupin.
This product is: Halal certified.
Store in a cool, dry place.
- Net content: 900 g
- Languages on the packaging: Dutch, English, German, French and Spanish
| Energy (kJ) | 1700 kJ |
|---|---|
| Energy (kcal) | 406 kcal |
| Fat | 0 g |
| of which saturated | 0 g |
| Carbohydrates | 100 g |
| of which sugars | 100 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
| EAN | 8720143514821 |
|---|---|
| Brand | FunCakes |
| Uitlopend artikel | No |
| Outer box | 8 |
| Trading unit | 8 |
| Country of origin | NL |
| EU Representative | NewCakes BV Casablancaweg 20 1047 HP Amsterdam NL info@newcakes.nl www.newcakes.nl |
| Themes | Ramadan |
| Special diet | Halal |
| Nutritional information | Download |
Products Together
Similar products







