FunCakes Choco Crispy Balls Metallic Silver 130g
SKU
F53485
Brand
FunCakes
EAN
8720512698954
Outer box
5
Trading unit
5
|
Choose your variant
Join the CakeSupplies Community
Unlock access to our complete product range and exclusive wholesale pricing – designed especially for business customers like you.
Right now, you’re just one step away from viewing prices and placing orders. Creating an account is free, takes just a minute, and comes with no obligation.
Why register?
- Fast & reliable order dispatch
- Easy online ordering anytime
- 6.300+ professional products from 35 top brands
- Competitive wholesale prices
Ready to get started?
Create your free account now and discover everything CakeSupplies has to offer!
The FunCakes Choco Crispy Balls belong to our premium range of sprinkles, to be recognized by the special jar with purple lid. These large metallic silver choco balls (ø15mm) have a delicious crispy centre and candy outer, making them not only the prettiest finishing touch to your treats, but also the tastiest. The chocolate used for these balls gives your treats a luxurious taste and the trendy colour combinations ensure for an elegant look. Will you go for our themed combinations? Or prefer to use the plain colours to make your own unique designs? Either way, enjoy getting creative with our most premium sprinkle range!
- The prettiest and tastiest finishing touch to your treats.
- Has a delicious crispy centre and candy outer.
- Gives your treats a luxurious taste and an elegant look.
milk chocolate (52%), sugar, milk powder (whole), cocoa butter (21%), cocoa mass, emulsifier: E322 (soy), vanilla flavouring, sugar, crispy cereals (12%), wheat flour, wholemeal wheat flour, sugar, wheat gluten, wheat malt flour, salt, raising agent: E500, rice starch, stabiliser: E414, E473, gelatin (beef), colour: E160a, E174, emulsifier: E472a (soy), glazing agent: E903.
For allergens, see ingredients in bold.
Store in a dark place, 15-22°C.
- Net content: 130 g
- Languages on the packaging: Dutch, English, German, French, Spanish, Italian, Swedish, Danish and Finnish
| Energy (kJ) | 1982 kJ |
|---|---|
| Energy (kcal) | 472 kcal |
| Fat | 17 g |
| of which saturated | 11 g |
| Carbohydrates | 74 g |
| of which sugars | 65 g |
| Protein | 4.4 g |
| Salt | 0.3 g |
| EAN | 8720512698954 |
|---|---|
| Brand | FunCakes |
| Uitlopend artikel | No |
| Outer box | 5 |
| Trading unit | 5 |
| Country of origin | NL |
| EU Representative | NewCakes BV Casablancaweg 20 1047 HP Amsterdam NL info@newcakes.nl www.newcakes.nl |
| Colour | Silver |
| Edible | Yes |
| Flavour | Milk |
| Material of decorative figure | Chocolate |
| Type of sprinkles | Choco |
| Weight of product | 105 g - 295 g |
| Nutritional information | Download |
Products Together
Similar products




























