Dr. Oetker Vanilla Sugar 10x 8g
SKU
1-50-100315
Brand
Dr. Oetker
EAN
8710466004802
Outer box
8
Trading unit
8
|
Join the CakeSupplies Community
Unlock access to our complete product range and exclusive wholesale pricing – designed especially for business customers like you.
Right now, you’re just one step away from viewing prices and placing orders. Creating an account is free, takes just a minute, and comes with no obligation.
Why register?
- Fast & reliable order dispatch
- Easy online ordering anytime
- 6.300+ professional products from 35 top brands
- Competitive wholesale prices
Ready to get started?
Create your free account now and discover everything CakeSupplies has to offer!
If you love baking cakes, cookies, and pastries, Dr. Oetker Vanilla Sugar is a must-have in your kitchen cupboard. Use the vanilla sugar to add a delicious vanilla flavor to your batter, dough, whipped cream, or desserts. The possibilities are endless!
- Dr. Oetker Vanilla-Flavored Sugar adds a lovely vanilla taste to all kinds of baked goods.
- Each pack contains 10 sachets of 8 grams of sugar.
- On the back of each sachet, you''ll find fun recipe ideas (in Dutch).
Sugar, flavouring (vanillin).
Store in a cool, dry place.
- Net content: 8 g
- Set: 10 pieces / pack
- Languages on the packaging: Dutch
| Energy (kJ) | 0 kJ |
|---|---|
| Energy (kcal) | 0 kcal |
| Fat | 0 g |
| of which saturated | 0 g |
| Carbohydrates | 0 g |
| of which sugars | 0 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
| EAN | 8710466004802 |
|---|---|
| Brand | Dr. Oetker |
| Uitlopend artikel | No |
| Outer box | 8 |
| Trading unit | 8 |
| Country of origin | DE |
| EU Representative | Dr. Oetker Nederland Hardwareweg 8 3821BM Amersfoort NL. info@oetker.nl. www.oetker.nl |
Nutritional values table not available
Products Together
Similar products






