Dr. Oetker Mix for Buttercream 105g
SKU
1-50-120506
Brand
Dr. Oetker
EAN
8710466313324
Outer box
7
Trading unit
7
|
Join the CakeSupplies Community
Unlock access to our complete product range and exclusive wholesale pricing – designed especially for business customers like you.
Right now, you’re just one step away from viewing prices and placing orders. Creating an account is free, takes just a minute, and comes with no obligation.
Why register?
- Fast & reliable order dispatch
- Easy online ordering anytime
- 6.300+ professional products from 35 top brands
- Competitive wholesale prices
Ready to get started?
Create your free account now and discover everything CakeSupplies has to offer!
Create a fluffy buttercream in no time with Dr. Oetker Buttercream Mix. Perfect for filling cakes and cupcakes or as a delicious topping for your bakes.
With just butter and milk, the mix turns into a smooth and tasty cream.
- Quick and easy to prepare.
- Ideal for filling and topping cakes and cupcakes.
- Light and creamy texture.
Add 100 g butter and 125 ml milk to the mix and whip into a fluffy cream.
Sugar, glucose syrup, vegetable fat (palm kernel, palm), emulsifier: E472a, E471, dextrose, potato starch, milk protein, wheat starch, acidity regulator: E516, E450, E339, gelling agent: E401, natural flavouring (vanilla), thickener: E415.
For allergens, see ingredients in bold.
May contain traces of: egg.
Store in a cool, dry place.
- Net content: 105 g
- Languages on the packaging: Dutch
| Energy (kJ) | 1633 kJ |
|---|---|
| Energy (kcal) | 393 kcal |
| Fat | 31 g |
| of which saturated | 21 g |
| Carbohydrates | 27 g |
| of which sugars | 21 g |
| Protein | 1.8 g |
| Salt | 0.2 g |
| EAN | 8710466313324 |
|---|---|
| Brand | Dr. Oetker |
| Uitlopend artikel | Yes |
| Outer box | 7 |
| Trading unit | 7 |
| Country of origin | NL |
| EU Representative | Dr. Oetker Nederland Hardwareweg 8 3821BM Amersfoort NL. info@oetker.nl. www.oetker.nl |
| Weight of product | 105 g - 295 g |
| Nutritional information | Download |
Products Together
Similar products







