Colour Mill Sugar Paste Decorators Dough Baby Blue 250g
SKU
DD250BBL
Brand
Colour Mill
EAN
9359940005349
Outer box
12
Trading unit
12
|
Choose your variant
Join the CakeSupplies Community
Unlock access to our complete product range and exclusive wholesale pricing – designed especially for business customers like you.
Right now, you’re just one step away from viewing prices and placing orders. Creating an account is free, takes just a minute, and comes with no obligation.
Why register?
- Fast & reliable order dispatch
- Easy online ordering anytime
- 6.300+ professional products from 35 top brands
- Competitive wholesale prices
Ready to get started?
Create your free account now and discover everything CakeSupplies has to offer!
Cover cakes, cupcakes and cookies or make stunning decorations with Colour Mill Decorator’s Dough! The Australian-made fondant that rolls effortlessly and drapes beautifully. Easily tint it with Colour Mill Aqua Blends or Oil Blends to achieve your perfect shade. A smooth, reliable fondant that works with you, not against you.
- Ideal for covering cakes, cupcakes, making decorations and more
- Rolls smoothly and drapes beautifully for flawless results
- Can be coloured for the perfect colour match
- Colour: Baby Blue
For the best results, the following process is recommended:
- For covering cakes: allow the sugar paste to come to room temperature. Knead the sugar paste well until it becomes soft and pliable. Lightly dust the work surface with corn starch and roll out the sugar paste with a rolling pin into an even sheet of at least 4 mm thick. Turn the sugar paste a quarter turn regularly to prevent sticking. Make sure the sheet is the correct size to cover the cake.
- For decorations and drapes: allow the sugar paste to come to room temperature. Knead the sugar paste well until it becomes soft and pliable. Lightly dust the work surface with corn starch and roll out the sugar paste with a rolling pin into an even sheet of 2 mm thick. Turn the sugar paste a quarter turn regularly to prevent sticking. The sugar paste is then ready for creating drapes and decorations.
- For colouring: after adding colour, let the sugar paste rest for one hour, well covered, for the best results. Knead the sugar paste again before further use.
Sugar, glucose, water, glycerol, corn starch, thickener: E415, E405, colour: E133, E132, natural flavouring (vanilla), preservative: E202.
This product is: Kosher certified, Halal certified and suited for vegans.
Store in a cool, dry place. Do not expose to sunlight for a long period of time.
- Net content: 250 g
- Languages on the packaging: Dutch, English, German, French, Spanish and Italian
| Energy (kJ) | 1590 kJ |
|---|---|
| Energy (kcal) | 380 kcal |
| Fat | 1.1 g |
| of which saturated | 1.1 g |
| Carbohydrates | 90.5 g |
| of which sugars | 82.9 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0.1 g |
| EAN | 9359940005349 |
|---|---|
| Brand | Colour Mill |
| Uitlopend artikel | No |
| Outer box | 12 |
| Trading unit | 12 |
| Country of origin | AU |
| EU Representative | NewCakes BV Casablancaweg 20 1047 HP Amsterdam NL info@newcakes.nl www.newcakes.nl |
| Colour | Blue |
| Type of fondant | Rolled fondant |
| Weight of product | 250 g |
| Nutritional information | Download |
Products Together
Similar products





















