Cacao Barry Noir Intense Cocoa Powder Lean 1kg
SKU
CB330225
Brand
Cacao Barry
EAN
3073419330225
Outer box
6
Trading unit
6
|
Choose your variant
Join the CakeSupplies Community
Unlock access to our complete product range and exclusive wholesale pricing – designed especially for business customers like you.
Right now, you’re just one step away from viewing prices and placing orders. Creating an account is free, takes just a minute, and comes with no obligation.
Why register?
- Fast & reliable order dispatch
- Easy online ordering anytime
- 6.300+ professional products from 35 top brands
- Competitive wholesale prices
Ready to get started?
Create your free account now and discover everything CakeSupplies has to offer!
The Cacao Barry Noir Intense Cocoa Powder Lean is a low-fat and alkaline cocoa powder. The powder has a deep black charcoal colour and a strong and bitter cocoa flavour. The fine structure allows the powder to be mixed easily.
- Ideal for colouring and flavouring
- Delivers a strong and bitter cacao taste with cookie notes enhanced by a floral and sesame touch
- Achieve the most intense black colour
Cocoa powder (skimmed), acidity regulator: E524, E501i.
This product is: Kosher certified, Halal certified, suited for vegetarians and suited for vegans.
Store in a dry place.
- Net content: 1 kg
- Languages on the packaging: English
| Energy (kJ) | 0 kJ |
|---|---|
| Energy (kcal) | 310 kcal |
| Fat | 11 g |
| of which saturated | 6.6 g |
| Carbohydrates | 13.4 g |
| of which sugars | 0.5 g |
| Protein | 21.5 g |
| Salt | 4.1 g |
| EAN | 3073419330225 |
|---|---|
| Brand | Cacao Barry |
| Uitlopend artikel | Yes |
| Outer box | 6 |
| Trading unit | 6 |
| Country of origin | BE |
| EU Representative | Hoogenboom Benelux BV De Ambachten 35 4881 XZ Zundert NL info@hoogenboom-benelux.nl www.callebaut.com |
| Themes | Choco explosion |
| Special diet | Halal, Kosher, Vegetarian, Vegan |
| Flavour | Dark |
| Type of chocolate | Cacoa |
| Weight of product | 1 kg |
| Nutritional information | Download |
Products Together
Similar products







